WENTYLACJA I KLIMATYZACJA SKLEPÓW OGRODNICZYCH

 

 

Sklepy ogrodnicze są idealnym miejscem do instalacji klimatyzacji ewaporacyjnej. Poprzez zastosowanie jednego typu urządzenia jesteśmy w stanie zapewnić wentylację, klimatyzację oraz nawilĹźenie przestrzeni wystawowej.

centra-i-sklepy-ogrodnicze

 

W okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z wysoką temperaturą i duĹźym zasłonecznieniem, temperatura wewnątrz obiektĂłw tego typu, tj. charakteryzujących się duĹźym przeszkleniem, jest bardzo wysoka, staje się wręcz nie do wytrzymania dla pracownikĂłw oraz mało komfortowa dla klientĂłw.

Zastosowanie klimatyzacji sprężarkowej mogłoby rozwiązać problem wysokiej temperatury lecz pamiętajmy, że te urządzenia równiez wysuszają powietrze i po niedługim czasie byłoby ono zbyt suche aby zapewnić prawidłowy wzrost roślinom znajdującm się w obsługiwanym powieszczeniu. Można rozwiązać ten problem poprzez zamontowanie nawilżacza powietrza ale wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, co czyni całą inwestycję bardzo kosztownym przedsięwzieciem.

W szklarniach i sklepach ogrodniczych idelanym rozwiązaniem jest instalacjia klimatyzatora ewaporacyjnego wewnątrz obiektu, np. pod dachem lub jako urządzenia mobilnego i tworzyćtzw. wyspy chłodu. Klimatyzacja wyparna pozwala na pozostawienie okien i drzwi otwartych bez ujemnego wpływu naefekt chłodzenia. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest nawilżanie powietrza wdmuchiwanego, co, np. nocą, przy zamkniętych oknach i drzwiach pozwoli na zbudowanie odpowiedniego dla roślin mikroklimatu.

 

Klimatyzator ewaporacyjny(wyparny) zawiera w sobie jednocześnie trzy funkcje:

  • chłodzenie – obniĹźa temp o około 8-10C
  • nawilĹźanie – zmniejsza potrzebę roślin na nawadnianie a przy tym zapobiega wysychaniu i więdnięciu roślin utrzymując właściwy mikroklimat
  • wentylacja i oczyszczanie powietrze z kurzu, insektĂłw, pyłkĂłw - powietrze przechodzi przez siatkowy filtr wstępny oraz nawilĹźone wkłady celulozowe

 

Z 1KW DOSTARCZONEJ ENERGII ELEKTRYCZNEJ MOŻNA UZYSKAĆ OKOŁO 33 KW MOCY CHŁODNICZEJ.

Odsłony: 200